Dlaczego zdecydowanie warto inwestować w akcje ?

Oczywiście nie jeden doświadczony inwestor utopił dorobek życia na giełdzie papierów wartościowych , jednak warto wziąć pod uwagę w jakich to było okolicznościach. Tak się akurat składa , że w przypadku osób które straciły na giełdzie More »

Czy klub piłkarski to dobry biznes ?

Gwiazdy piłki nożnej , na całym świecie zarabiają miliardy dolarów. Czy więc piłka nożna to tak na prawdę taki super biznes z punktu widzenia właścicieli klubów ? Okazuje się , że nie do końca. Prześledźmy sytuację ekonomiczną piłki nożnej na przykładzie polskich klubów More »

Dlaczego warto i nie warto inwestować w obligacje ?

Czym są obligacje ? Obligacje to nic innego jak dokument , który świadczy o pożyczce udzieloną przez podmiot A na rzecz podmiotu B i obliguje (stąd nazwa obligacja) do zwrotu pożyczki osobie A przez osobę B w ściśle określ More »

Czy bukmacher zawsze zarobi ? Dlaczego tak ? Dlaczego nie ?

Ludzie myślą , że firmy bukmacherskie działające na rynkach światowych to w pewnym sensie fundacje charytatywne , podobnie jak kasyna – nic bardziej mylnego. Jest to zwykły biznes jak każdy inny. W jaki sposób zarabia więc bukmacher ? More »

W jaki sposób działają ubezpieczyciele ?

Praktycznie każdy z nas co najmniej raz w życiu mógł się zastanowić nad tym w jaki sposób zarabiają firmy świadczące nam usługi ubezpieczeniowe ? Wbrew pozorm jest to bardzo proste. Jak wiadomo w przypadku kiedy chcemy ubezpiecz More »

 

W jaki sposób działają ubezpieczyciele ?

Praktycznie każdy z nas co najmniej raz w życiu mógł się zastanowić nad tym w jaki sposób zarabiają firmy świadczące nam usługi ubezpieczeniowe ? Wbrew pozorm jest to bardzo proste. Jak wiadomo w przypadku kiedy chcemy ubezpieczyć dany przedmiot , lub też swoje życie jesteśmy zobowiązani do opłacania (co miesięcznych/ co rocznych) składek . Skąd więc ubezpieczyciel wie jaka powinna być kwota ubezpieczenia ? Otóż podstawowym kryterium które świadczy o tym jakiej wysokości powinna być składka którą płacimy jest bez wątpienia prawdopodobieństwo zdarzenia negatywnego dla ubezpieczyciela oraz margines błędu z jakim mamy do czynienia.

Prześledźmy przypadek na podstawie ubezpieczenia samochodu marki Mercedes od kradzieży. Załużmy , że samochód wart sto tysięcy złotych , jest kradziony co roku raz na tysiąc. Zakładając , że piędziesiąt procent samochodów jest ubezpieczonych wynika z tego aby pokryć koszta odszkodowania ubezpieczyciel musiał by pobierać składkę w wysokości dwustu złotych rocznie. Jednak ubezpieczyciel musi założyć jakiś margines błędu oraz oczywiście dodać do tego swój zysk , czyli przykładowo jeśli weźmiemy pod uwagę margines błędu na poziomie dwudziestu procent (mamy więc dwieście czterdzieści złotych) , oraz zysk ubezpieczyciela wynoszący piędziesiąt procent , to ostateczna suma ubezpieczenia powinna wynieść trzysta sześćdziesiąt złotych.