Dlaczego zdecydowanie warto inwestować w akcje ?

Oczywiście nie jeden doświadczony inwestor utopił dorobek życia na giełdzie papierów wartościowych , jednak warto wziąć pod uwagę w jakich to było okolicznościach. Tak się akurat składa , że w przypadku osób które straciły na giełdzie More »

Czy klub piłkarski to dobry biznes ?

Gwiazdy piłki nożnej , na całym świecie zarabiają miliardy dolarów. Czy więc piłka nożna to tak na prawdę taki super biznes z punktu widzenia właścicieli klubów ? Okazuje się , że nie do końca. Prześledźmy sytuację ekonomiczną piłki nożnej na przykładzie polskich klubów More »

Dlaczego warto i nie warto inwestować w obligacje ?

Czym są obligacje ? Obligacje to nic innego jak dokument , który świadczy o pożyczce udzieloną przez podmiot A na rzecz podmiotu B i obliguje (stąd nazwa obligacja) do zwrotu pożyczki osobie A przez osobę B w ściśle określ More »

Czy bukmacher zawsze zarobi ? Dlaczego tak ? Dlaczego nie ?

Ludzie myślą , że firmy bukmacherskie działające na rynkach światowych to w pewnym sensie fundacje charytatywne , podobnie jak kasyna – nic bardziej mylnego. Jest to zwykły biznes jak każdy inny. W jaki sposób zarabia więc bukmacher ? More »

W jaki sposób działają ubezpieczyciele ?

Praktycznie każdy z nas co najmniej raz w życiu mógł się zastanowić nad tym w jaki sposób zarabiają firmy świadczące nam usługi ubezpieczeniowe ? Wbrew pozorm jest to bardzo proste. Jak wiadomo w przypadku kiedy chcemy ubezpiecz More »

 

Kredyt w złotym czy w obcej walucie ?

Wiele osób zastanawia się w jakiej walucie najlepiej wziąć kredyt. Wątpliwości te wynikają nie z czego innego jak po prostu z ogromnej różnicy w oprocentowaniu kredytów. Jeśli mamy zamiar kupić mieszkanie na kredyt dajmy na to na okres kredytowania wynoszący trzydzieści lat to musimy sobie zdawać sprawę z tego , że wszystkie skumulowane odsetki które musimy zostawić w banku będą blisko piędziesiąt procent wyższe niż , gdyby byśmy mieli wziąć kredyt w dajmy dla przykładu Franku Szwajcarskim.

Oczywiście z wzięcia kredytu w obcej walucie wynika ogromne ryzyko. Dobrze znamy przypadki tak zwanych „frankowiczów” którzy organizują liczne protesty przeciwko braku pomocy ze strony rządu jeśli chodzi o spłate ich kredytów które wzieli we franku szwajcarskim w krytycznym momencie kiedy frank szwajcarski kosztował około dwa razy mniej niż kosztuje obecnie. Niektórym może się wydawać , że skoro frank szwajcarski jest aż taki drogi to może właśnie teraz jest najlepszy moment , aby wziąć kredyt we franku szwajcarskim ? Bo skoro teraz kosztuje około dwa razy drożej niż kilka lat temu to droższy już nie będzie ? I będzie już tylko i wyłącznie tańszy. Nic bardziej mylnego. Rynek walutowy nie jest w żaden sposób ograniczony i frank szwajcarski za dziesięć lat może równie dobrze kosztować złoty piędziesiąt tak jak i za dziesięć lat frank szwajcarski może kosztować sześć czy siedem złotych.

Jedna z zasad pożyczania pieniędzy brzmi , żebyśmy pożyczali tyle ile jesteśmy w stanie oddać , a tak na prawde jeszcze ważniejsza (lub równie ważna) jest zasada , aby pożyczać w walucie w której zarabiamy. Takie podejście zapewni nam faktycznie , troszkę wyższe raty kredytowe , ale zapewni również to co jest bezcenne czyli spokojny sen i pewne jutro.