Dlaczego zdecydowanie warto inwestować w akcje ?

Oczywiście nie jeden doświadczony inwestor utopił dorobek życia na giełdzie papierów wartościowych , jednak warto wziąć pod uwagę w jakich to było okolicznościach. Tak się akurat składa , że w przypadku osób które straciły na giełdzie More »

Czy klub piłkarski to dobry biznes ?

Gwiazdy piłki nożnej , na całym świecie zarabiają miliardy dolarów. Czy więc piłka nożna to tak na prawdę taki super biznes z punktu widzenia właścicieli klubów ? Okazuje się , że nie do końca. Prześledźmy sytuację ekonomiczną piłki nożnej na przykładzie polskich klubów More »

Dlaczego warto i nie warto inwestować w obligacje ?

Czym są obligacje ? Obligacje to nic innego jak dokument , który świadczy o pożyczce udzieloną przez podmiot A na rzecz podmiotu B i obliguje (stąd nazwa obligacja) do zwrotu pożyczki osobie A przez osobę B w ściśle określ More »

Czy bukmacher zawsze zarobi ? Dlaczego tak ? Dlaczego nie ?

Ludzie myślą , że firmy bukmacherskie działające na rynkach światowych to w pewnym sensie fundacje charytatywne , podobnie jak kasyna – nic bardziej mylnego. Jest to zwykły biznes jak każdy inny. W jaki sposób zarabia więc bukmacher ? More »

W jaki sposób działają ubezpieczyciele ?

Praktycznie każdy z nas co najmniej raz w życiu mógł się zastanowić nad tym w jaki sposób zarabiają firmy świadczące nam usługi ubezpieczeniowe ? Wbrew pozorm jest to bardzo proste. Jak wiadomo w przypadku kiedy chcemy ubezpiecz More »

 

Dlaczego warto i nie warto inwestować w obligacje ?

Czym są obligacje ? Obligacje to nic innego jak dokument , który świadczy o pożyczce udzieloną przez podmiot A na rzecz podmiotu B i obliguje (stąd nazwa obligacja) do zwrotu pożyczki osobie A przez osobę B w ściśle określonym terminie z góry ustalonym oprocentowaniem. Kto emituje obligacje ? Obligacje mogą być emitowane przez rządy państw , oraz przez firmy. Oczywiście najczęsciej są one emitowane przez rzędy które w ten sposób finansują deficyt finansów publicznych. W jaki sposób więc nabyć obligacje i czy jest to opłacalne ?

Aby nabyć obligacje skarbu państwa potrzebny jest do tego zwyczajny rachunek maklerski który możemy założyć bardzo szybko w dowolnym biurze maklerskim na terenie kraju. Przydany byłby również stały dostęp do internetu dzięki któremu mogli byśmy na bierząco handlować papierami wartościowymi. Czy warto inwestować w obligacje ? Jesli lubimy małe ryzyko , oraz bardzo małe zyski (nieznacznie przekraczające poziom inflacji) to oczywiście warto. Im bardziej wiarygodne państwo i im niższa inflacja tym zyski z obligacji są niższe. Jeśli natomiast bardzo lubimy ryzyko to na pewno warto zainteresować się obligacjami krajów które są nieco mniej wiarygodne niż na przykład Stany Zjednoczone.