Dlaczego zdecydowanie warto inwestować w akcje ?

Oczywiście nie jeden doświadczony inwestor utopił dorobek życia na giełdzie papierów wartościowych , jednak warto wziąć pod uwagę w jakich to było okolicznościach. Tak się akurat składa , że w przypadku osób które straciły na giełdzie More »

Czy klub piłkarski to dobry biznes ?

Gwiazdy piłki nożnej , na całym świecie zarabiają miliardy dolarów. Czy więc piłka nożna to tak na prawdę taki super biznes z punktu widzenia właścicieli klubów ? Okazuje się , że nie do końca. Prześledźmy sytuację ekonomiczną piłki nożnej na przykładzie polskich klubów More »

Dlaczego warto i nie warto inwestować w obligacje ?

Czym są obligacje ? Obligacje to nic innego jak dokument , który świadczy o pożyczce udzieloną przez podmiot A na rzecz podmiotu B i obliguje (stąd nazwa obligacja) do zwrotu pożyczki osobie A przez osobę B w ściśle określ More »

Czy bukmacher zawsze zarobi ? Dlaczego tak ? Dlaczego nie ?

Ludzie myślą , że firmy bukmacherskie działające na rynkach światowych to w pewnym sensie fundacje charytatywne , podobnie jak kasyna – nic bardziej mylnego. Jest to zwykły biznes jak każdy inny. W jaki sposób zarabia więc bukmacher ? More »

W jaki sposób działają ubezpieczyciele ?

Praktycznie każdy z nas co najmniej raz w życiu mógł się zastanowić nad tym w jaki sposób zarabiają firmy świadczące nam usługi ubezpieczeniowe ? Wbrew pozorm jest to bardzo proste. Jak wiadomo w przypadku kiedy chcemy ubezpiecz More »

 

Czy klub piłkarski to dobry biznes ?

Gwiazdy piłki nożnej , na całym świecie zarabiają miliardy dolarów. Czy więc piłka nożna to tak na prawdę taki super biznes z punktu widzenia właścicieli klubów ? Okazuje się , że nie do końca. Prześledźmy sytuację ekonomiczną piłki nożnej na przykładzie polskich klubów. Polskie kluby w porównaniu z zachodnimi z Anglii , Niemiec ,Włoch , Hiszpani delikatnie mówiąc nie są tuzami futbolu. Oczywiście nie mamy tutaj na myśli tylko i wyłącznie aspektu sportowego , ale również , a może przede wszystkim aspekt finansow.

Budżety klubów z Polskiej ligi wynoszą od pięciu do trzydziestu milionów euro w skali roku i są znacznie mniejsze niż budżety klubów z nie tyle czołówki europejskiej , ale wyższe niż przeciętnego średniaka europejskiego. Oczywiście są dwa kluby ( a raczej) jeden , który od kilku lat drobnymi krokami , aczkolwiek z dużą konsekwencją zbliża się do średniej europejskiej – Legia Warszawa. Jeśli weźmiemy pod uwagę dolną połówkę finansowej tabeli to szybko dojdziemy do wniosku , że prawie wszystkie kluby z tego rejonu tabeli (z górej niektóre też) są po prostu dotowane przez miasto , tak więc w żadnym wypadku nie można mówić o zarabianiu na polskiej piłce. Zarobek pojawia się tylko i wyłącznie w przypadku wielkich europejskich firm.